Skip links
Keşfet
Kaydır

Yazılım Danışmanlığı

Hizmetlerimiz

Bize Soru Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bizlere soru sorabilirsiniz.

Haraparası Mah. 110. Sk. M.Fehmi Civelek İşh. No:2/C Antakya/HATAY

0 (533) 480 1063

info@apmbilgisayar.com.tr

Yazılım Danışmanlığı

Yazılım danışmanlığını, sözleşmeli programcılar veya yazılım geliştirme kaynaklarını içeren personel ajansları gibi diğer benzer hizmet tekliflerinden ayırmak önemlidir.  Bu bağlamda yazılım danışmanlığı kurum ve kuruluşlarda ki yazılım yatırımlarının doğru, verimli ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için çeşitli bilgi ve tecrübelerini aktaran kişidir.

Yazılım danışmanlığı özetle yazılım alanında uzman kişilerin mühendislik bilgilerini en iyi şekilde sunma hizmetidir. Söz konusu hizmetin kapsamından genel olarak aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

 • Firma ve kişilerin dijital alandaki ihtiyaçlarının tespit edilmesi
 • Dijitalleşmeye yönelik uzun, kısa ve orta vadeli bir yol haritasının çizimi
 • İhtiyaç duyulan yazılım gerekliliklerinin tespit edilmesi
 • Söz konusu gereklilikler kapsamında şartname ve ihalelerin dokümanlarının oluşturulabilmesi
 • Gerektiği durumlarda kullanıcı deneyiminin gözetilmesi ile görsel ve fonksiyonel testlerin gerçekleştirilmesi
 • Geliştirilme sonrasında yazılımların teknik şartnamelere ve gereksinimlere uygun bir yapıda olup olmadığının tespiti gerçekleştirilmektedir.

 

Yazılım Danışmanlığının Önemi

Yazılım danışmanlığı, projelerin detaylı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve hayata geçirilmesi için detaylı planlama seçenekleri sunmaktadır. Bu noktada firma ve bireyler için en temel çözüm yazılım danışmanlığı hizmeti alınmasıdır. Profesyonel bir şekilde yazılım danışmanlığı hizmetinin alınmaması durumunda bazı olumsuz durumlar ile karşılaşabilmek mümkündür. Bunlarda kısa vadede yazılımların;

 • Daha maliyetli olması,
 • Eksik geliştirilmesi
 • Geliştirilememesi şeklindedir.

Uzun vadede ise;

 • Birbirinden bağımsız farklı yazılımlara sahip olmaya,
 • Bağımsız teknolojilerdeki ve farklı yerlerdeki yazılımlarda entegrasyon probleminin oluşmasına
 • Dijitalleşme adımlarının gerçekleşememesine neden olmaktadır.

Özetle yazılım danışmanlığı hizmetinin profesyonel bir şekilde alınmaması durumunda verim, zaman ve para kaybı yaşanması kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle profesyonel ve alanında kaliteli firmalardan hizmet almanız gerektiğini unutmamalısınız.

 Yazılım danışmanlık firmasını farklı kılan birkaç temel faktör vardır.

 

Yazılım Danışmanlığı Seçimini Etkileyen Faktörler

Yazılım danışmanlığını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler genel olarak aşağıdaki gibidir.

 

Danışmanlık İş Modeli

Bir firmanın gerçekten yazılım danışmanlığı işinde olabilmesi için, müşterileri bir danışman olarak meşgul etmesi gerekir! Bu basit görünebilir ancak gerçekte birçok şirket kendilerini müşterinin istediği hizmetlerin sağlayıcısı olarak görür. Müşterinin iş veya endüstri odağı hakkında bir şey biliyor olabilirler veya olmayabilirler ve ilk etapta katılımı sağlayan ihtiyaçların anlaşılması orada olmayabilir.

Bir danışmanlık iş modeli, uygulama odaklı olmaktan ziyade, müşterinin bir iş sorunu olduğunu ve bir iş çözümü aradığını anlamak anlamına gelir. Yazılım danışmanları, ilgili yazılım araçlarını kullanarak iş çözümleri sağlar.

 

Tarafsız Görüş

İş sorunlarına çözüm aramak; piyasadaki tüm seçenekleri, maliyet, entegrasyon, özellikler, ölçeklenebilirlik ve daha fazlası gibi üzerinde mutabık kalınan kriterlere göre değerlendirerek başlamak anlamına gelir. Bu, firmanın ihtiyaçlarınızı tam olarak değerlendirmeden önce bir yazılım çözümü satın alma veya oluşturma konusunda tipik bir tercihe sahip olmayacağını ifade eder. Satıcınızın güçlü, ancak açıklanamayan bir teknoloji platformu önyargısı varsa bu platformun gerçekten ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını anlamak için zaman ayırın.

 

Sektör Uzmanlığı

En iyi yazılım danışmanlığı firmaları daha yüksek düzeyde endüstri odağı sağlar. Örneğin, İmalat endüstrisi veya tıbbi hizmetler endüstrisi için çözümler konusunda uzmanlaşabilirler. Sektör uzmanlığı, iş probleminde daha az artış olduğu için müşteriye ek değer katar. Ayrıca sektör uzmanlığı, genellikle aynı sektördeki eş düzeydeki müşteri firmalarıyla yapılan benzer anlaşmalardan, sorununuzla ilgili bir bakış açısı sağlar. En yetenekli yazılım danışmanları, müşterinin iş problemi alanında uygulanabilecek teknik bir ustalığı masaya getirir.

 

Siz de yatırım danışmanlığı ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. APM Bilişim’in uzman kadrosu ve deneyimi sayesinde bu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek daha detaylı şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Hemen Bize Ulaşın!

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır.